Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Entropia 2013/2014

Czcionka:

MŁODZI GŁOSUJĄ!

Akcja „Młodzi Głosują” pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w I LO im. J. Słowackiego trwa. Jej momentem kulminacyjnym była poniedziałkowa symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego (19 maja 2014). Członkowie koła politologicznego Entropia przeprowadzili również dla swoich kolegów zajęcia na temat wyborów do PE oraz akcję promującą udział w wyborach w swoich dzielnicach.


MIASTO PRZYJAZNE MŁODYM?

Na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbyła się 24.04.2014  dwugodzinna debata o lokalnego rynku pracy. Nosiła tytuł: „Częstochowa – miasto przyjazne młodym?”. Uczestnicy mieli podzielone opinie na tak postawione pytanie. Reprezentujący magistrat zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek nie miał wątpliwości, że „Częstochowa to miasto, gdzie młodzi na pewno dostają szansę”. Odmiennego zdania był reprezentant pracodawców, prezes Stolzle Częstochowa Stanisław Górski.
W debacie aktywny udział brała młodzież ze szkół średnich-w tym uczestnicy „Entropii”. Pytania z sali dotyczyły m.in. wyludniania się Częstochowy, wad systemu edukacji, likwidacji przemysłu w Polsce. Organizatorami spotkania byli: Częstochowskie Studenckie Forum Business Centre Club, Koło Naukowe „MACRONOW” WZ Politechniki Częstochowskiej oraz Szkolny Ośrodek Kariery w I LO im. J. Słowackiego.


POŻEGNANIE W ENTROPII

W środę 23 kwietnia 2014 nastał czas pożegnania uczniów klasy III A - członków koła politologicznego „Entropia”. Ich młodsi koledzy z kl. II A przygotowali nieco atrakcji - aby było nostalgicznie, ale i wesoło. Pokazali prezentację ukazującą działalność entropijną ich starszych „braci” w ciągu ostatnich trzech lat. Przemowom nie było końca a Matka Entropia wyprawiła weteranów w szeroki świat. Zanim to jednak nastąpiło musieli odpowiedzieć na pytania sprawdzające ich wiedzę politologiczną oraz wypić i zjeść  „smakowite niespodzianki”. Otrzymali także na drogę „niezbędnik studenta” – parówki, konserwy i zupki chińskie oraz inne urocze upominki. Nucąc słowa piosenek „To już jest koniec, nie ma już nic” oraz „Ale to już było i nie wróci więcej” żegnaliśmy się i żegnali…


ENTROPIA O PRAWACH CZŁOWIEKA

Łamanie praw człowieka jest obecnie jednym z największych problemów współczesnego świata. W wielu państwach, na praktycznie każdym kontynencie dochodzi do wielu nadużyć w tej sprawie. Dyskusje na ten temat podjęło koło politologiczne Entropia na debacie, która odbyła się 14.02.14r. w sali widowiskowej I LO. Każdy z prowadzących debatę przedstawił inne państwo i omówił prawa człowieka, które są w nim łamane. Pod lupę wzięli Litwę (K. Hajduk), Rosję (M. Izydorczyk), Koreę Północną (K. Suchańska), Birmę (A. Białek), Kubę (J. Dawid) – wszyscy z kl. III A - oraz kraje Afryki Północnej (udany debiut G. Grabowskiego z kl. I A). Brak wolności słowa, dyskryminacja kobiet, nierespektowanie praw dziecka to najczęściej pojawiające się zagadnienia. Każdy człowiek rodzi się równym wobec innych, posiada te same obowiązki, ale także prawa. To przykre, że w wielu miejscach na świecie nie są one przestrzegane. Pamiętajmy, że możemy próbować przeciwstawić się temu m.in. podpisując petycje przygotowane przez organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka. Debata została dedykowana zmarłemu niedawno absolwentowi naszej szkoły – Adamowi Grucy – aktywnemu działaczowi koła politologicznego Entropia.
 

Magdalena Radecka, kl. II B


SPOTKANIE Z JERZYM BUZKIEM

 



Dnia 9 grudnia 2013 roku uczniowie I LO im. Juliusza Słowackiego wzięli udział w spotkaniu z byłym premierem i przewodniczącym parlamentu europejskiego w latach 2009-2012 panem profesorem Jerzym Buzkiem o chwytającym, szczególnie nas młodych tytule : „Przyszłość Polski – Europa Przyszłości”.
Na początku prowadzący konferencje przywitali Pana Premiera. Następnie opowiedzieli o działaniach Jerzego Buzka , które przyczyniły się do tego, że „ściernisko”, jak to mówili, zamieniło się w piękną aulę  AJD, w której odbywało się spotkanie.
Następnie zabrał głos Pan Buzek, który rozpoczął od omówienia spraw kształtowania przyszłości naszego kraju, biorąc pod uwagę  nasze inicjatywy  w UE. Wspomniał m.in. o traktacie lizbońskim mówiąc, że wzmocnił on całą UE na czas kryzysu. Powiedział, że zła sytuacja nie ma nic wspólnego z UE i wytłumaczył, że kryzys w języku greckim oznacza również szansę, możliwość poprawy. Mówił, że Grecja czy Hiszpania, które w ostatnich czasach szczególnie dotknęła zła passa mają szansę na poprawę swojej sytuacji. Stwierdził, że każdą decyzję trzeba podejmować z rozsądkiem, jedne przyniosą owoce w niedługim czasie, a na inne trzeba będzie jeszcze długo poczekać i np. za 25 lat dowiemy się czy decyzja okazała się trafną czy też nie. Pan Buzek poruszył również modny w ostatnim czasie temat reformy emerytalnej, którą uznał za konieczność, argumentując ją  demografią  i wydłużeniem życia Europejczyków. Wspomniał również o stworzeniu wspólnego rynku europejskiego, który jego zdaniem, korzystnie wpłynąłby na sytuację nie tylko Polski ale innych państw. Potem rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym uczestnicy spotkania mogli zadawać Panu Buzkowi pytania. Pojawiły się m.in. na temat religii w szkole, o tym co zrobić z bezrobociem i o podobnej tematyce. Pan Premier starał się jak najbardziej rzeczowo odpowiedzieć na każde zadane mu pytanie. W końcowej części dyskusji Pan Jerzy Buzek stwierdził, że musimy sobie ufać, że przyczyną kryzysu jest brak zaufania. Podsumowując spotkanie powiedział, że ważne jest przestrzeganie pewnego systemu wartości: dobra nauka=dobra praca=dobra zabawa.
Później uczestnicy zostali miło zaskoczeni możliwością zrobienia sobie zdjęć z Panem Premierem i otrzymania autografu w książce „Kadencja wielkich zmian”, która została wydana jako podsumowanie prezydencji Jerzego Buzka w UE.

Karolina Olszewska  I A


ENTROPIA NA SPOTKANIU Z J.KORWIN-MIKKE

  

Dnia 20.11.2013 r. w budynku AJD przy ulicy Waszyngtona odbyło się spotkanie ze znanym politykiem Januszem Korwinem- Mikke-liderem Kongresu Nowej Prawicy. Zaskoczeniem była ogromna liczba słuchaczy- sala wykładowa była zapełniona na długo przed rozpoczęciem, a uczniowie naszego liceum znów nie zawiedli! Na samym początku pan Janusz rozluźnił atmosferę żartem o socjalistach, a następnie nawiązał do historii Europy Potem przedstawił m.in. negatywną opinię o pomyśle posłania sześciolatków do szkół oraz stwierdził, że demokracja to rodzaj tyranii większości.

Wyraził swą niechęć do wprowadzenia waluty euro, uznał także, że dotacje unijne rozleniwiają i hamują rozwój kraju, a za przykład wskazał Amerykę Północną, która świetnie prosperuje nie będąc w UE, oraz filmy produkowane w Hollywood, których samodzielni producenci odnoszą sukcesy.

Przyrównał także gospodarkę Polski i Japonii, która przed laty była dwadzieścia razy biedniejsza od nas, a teraz ma 60 bilionów nadwyżki w budżecie i wysyła swego obywatela na Marsa. Janusz Korwin- Mikke podjął jeszcze wiele zagadnień, poruszył m.in kwestie niewolnictwa we współczesnym świecie oraz wpływ rozwoju przemysłu na stan środowiska.

Na zakończenie uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z politykiem i publicznie zadać pytanie, do czego nie trzeba było gości zachęcać.

Kinga Raźniak IA


Twój Ruch czyli Armand Ryfiński w Częstochowie

 

Dnia 24 października 2013 roku w klubie Stacherczak odbyła się konferencja z członkami partii Twój Ruch, której przewodniczącym jest Janusz Palikot. Przedstawicielami partii obecnymi na spotkaniu byli:  Piotr Biernacki, Janusz Gutowski, Kacper Mazurek, Witold Klepacz, Marek Drygas, Marek Zabawa, na czele z posłem na sejm RP p. Armandem Ryfińskim .

 

 Na spotkaniu nie mogło zabraknąć członków szkolnego koła politologicznego Entropia, którzy licznie zasilili grono słuchaczy.Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać m.in. p. Drygasa, który zachęcał do wstąpienia, do partii Twój Ruch, twierdząc, że jest ona szansą dla młodych na zaistnienie w świecie polityki. Potem swoją przemowę rozpoczął p. Ryfiński, który w skrócie przybliżył powody zmiany nazwy partii; z Ruchu Palikota na Twój Ruch. A. Ryfiński znany jest z ostrych antyklerykalnych wystąpień ale tym razem powstrzymał się-być może ma to związek z nową linia partii.Następnie słuchacze mieli możliwość zadania pytań zaproszonym gościom i komentowania ich wypowiedzi. Wśród najczęściej poruszanych przez nich kwestii był problem bezrobocia, który w naszym mieście jest najwyższy w województwie, a także prośby do władz, by zareagowały na masowe zwolnienia, które w ostatnim czasie miały miejsce w dwóch dużych zakładach na terenie Częstochowy. Pan Ryfiński starał się odpowiedzieć w rzeczowy sposób, choć i tak ostatecznie jego wypowiedzi miały na celu zareklamowanie TR i „oczernienie lewicowej konkurencji” czyli SLD. Uważam mimo wszystko iż było to ciekawe spotkanie a czas spędzony na konferencji nie poszedł na marne. Niektórzy entropiści mimo różnic w poglądach, mieli okazję porozmawiać z p. Ryfińskim w kuluarach. Grunt to umieć różnic się pięknie.

 

Karolina Olszewska I a

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wizytówki I LO na stronie CEO w Akcji "Samorządy mają głos"
http://www.wybory.ceo.org.pl/wizytowka?id=950

------------------------------------------------------------------------------

Wybory do SU, czyli Konrad kontra Natalia

Wybory do Samorządu Uczniowskiego to temat, który budził skrajne emocje i nie schodził z ust uczniów Słowackiego przez ostatnie dwa tygodnie. W tegoroczną rywalizację najmocniej zaangażowały się klasy II a i II b. Każda z nich wystawiła swojego kandydata i stworzyła sztaby wyborcze, które były w stanie zrobić wszystko, aby doprowadzić swojego podopiecznego do zaszczytnej roli przewodniczącego. Tym razem w polityczne szranki stanęli Natalia Skorubska, wspierana przez klasę II a, oraz Konrad Liszczyk, uczeń klasy II b. Kampania wyborcza ruszyła pełną parą. Specjaliści od PR-u w obu sztabach postawili przede wszystkim na reklamę w najsilniejszym medium – w Internecie i utworzyli dla swoich kandydatów „fejsbukowe fanpejdże”, które w błyskawicznym tempie zebrały setki „lajków”. Kandydaci pomyśleli także o tych uczniach, którzy nie żyją w wirtualnej rzeczywistości i prowadzili kampanie również w czasie szkolnych przerw. Ku rozpaczy pań woźnych w całej szkole, czyli na każdej ścianie, na każdym oknie i na każdych drzwiach zawisły plakaty z uśmiechniętymi wizerunkami kandydatów. Kandydaci reklamowali swoje plany wyborcze przez szkolne media, prezentując się to w szkolnej telewizji SłowakTV, to przez radiowęzeł. Rozdawane w ilościach hurtowych ulotki, głosiły, że tylko ten właśnie kandydat zapewni uczniom Słowaka szczęście i dobrobyt. Kiedy emocje wyborcze sięgały już zenitu, nadszedł czas ostatecznej konfrontacji – Natalia i Konrad mieli zmierzyć się w debacie wyborczej. Była to dla niech ostatnia szansa na przekonanie niezdecydowanych, że to właśnie oni będą najlepszymi kandydatami, którzy będą rządzić w naszej szkole mądrze i sprawiedliwie.

Debata wyborcza to wydarzenie, bez którego żadna kampania wyborcza w Słowackim nie może się obejść. Jak co roku była organizowana przez Koło Politologiczne „Entropia” pod kierunkiem pani prof. Małgorzaty Kaim, a jej szczegóły zaczęto opracowywać na spotkaniach Koła już od początku września. Tym razem debatę podzielono na dwie części: pierwszą, czyli czas dla kandydatów na zaprezentowanie się i przedstawienie swoich planów wyborczych i drugą o złowrogiej nazwie „Pytania z Sali”, o której myśl wywoływała u kandydatów dreszcz przerażenia. Nad porządkiem debaty czuwali prowadzący, członkowie „Entropii”, czyli Jakub Dawid i Karol Hajduk z klasy IIIa oraz Magdalena Czapla i Ola Rabenda z klasy IIIb.

Debatę rozpoczęło przemówienie miłościwie nam panującego (jeszcze) przewodniczącego Kuby Dawida, który z wrodzoną sobie skromnością pokrótce opowiedział o swojej pracy w ubiegłym roku szkolnym i życzył walczącym o zaszczytny tytuł jego następcy powodzenia.

Jako pierwsza głos zabrała Natalia i z urokiem osobistym, którego na pewno nie można jej odmówić, wygłosiła długą listę swoich zalet, czyniących ją osobą idealną na stanowisko przewodniczącej. Opowiedziała również, co chciałaby w naszej szkole zmienić, zostawić, zlikwidować lub udoskonalić. Wśród jej planów znalazły się więc m.in. kupno nagłośnienia do szkoły, organizacja imprez i koncertów oraz nakręcenie lipduba. Podkreśliła także, że chociaż większość uczniów Słowackiego to dziewczęta, to na stanowisku przewodniczącego od 1997 roku zasiadają sami mężczyźni i zasugerowała, że najwyższy czas to zmienić.

Przemawiający zaraz po niej Konrad nie pozostał jej dłużny, gdyż jak łatwo się domyśleć, dysponował listą zalet nie krótszą do Natalii i miał nie mniej bogaty plan wyborczy. Znalazły się w nim między innymi takie pomysły jak organizacja Fashion Weeku w Słowackim i prawdziwy hicior czyli malownie męskiej toalety własnoręcznie przez panów z naszej szkoły. Podkreślał także, że już od pierwszej klasy bierze udział w pracy samorządu i ma duże doświadczenie.

Obydwoje kandydaci zebrali głośne owację, lecz już po chwili w ich sercach zagościł niepokój, bo prowadzący ogłosili, że nadszedł czas na drugą część debaty, czyli pytania z sali. Zaraz potem do akcji wkroczyły dwa świetnie przygotowane sztaby wyborcze, które przez całą kampanię obserwowały się wzajemnie i notowały wszystkie potknięcia przeciwnika, aby właśnie w czasie debaty ogłosić je całemu światu. Widzowie z wypiekami na twarzach obserwowali przebieg debaty i czekali na właściwy moment, aby zadać kandydatowi odpowiednie pytanie. Natalia i Konrad aż ugięli się pod gradobiciem pytań, które spadały jak bomby raz z jednej, raz z drugiej strony. Skąd zamierzasz wziąć pieniądze na nowe nagłośnienie? Czy angażując się w tak wiele przedsięwzięć podołasz roli przewodniczącego? Jakie macie pomysły na promowanie naszej szkoły? Czy przed kandydowaniem zapoznaliście się z regulaminem Samorządu Uczniowskiego? Co zrobiliście dla samorządu w zeszłym roku szkolnym? Czy macie doświadczenie w pracy z ludźmi?

Zarówno Natalia, jak i Konrad musieli zmierzyć się nie tylko z pytaniami o program i doświadczenie (do których byli dobrze przygotowanie), ale także z tymi zaskakującymi, trudnymi i podchwytliwymi. Musieli wtedy zachowywać zimną krew i nie wypaść z roli. Czy im się to udało? Na pewno starali się rozwiewać wątpliwości pytających z pewnością siebie i z uśmiechem na twarzach. Momentami wydawało się, że szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną raz na drugą stronę, jednak ostatecznie nikt nie potrafił stwierdzić, który z kandydatów wygrał debatę. O wszystkim miały przecież zadecydować, odbywające się następnego dnia, wybory…

(27 września od rana uczniowie Słowackiego spełniali swój obywatelski obowiązek i klasami udawali się na salę widowiskową, aby wrzucić swój głos do urny. Wyników nie domyślał się nikt, wiec kiedy głos w radiowęźle ogłosił, że głosy zostały już policzone, wszyscy zamilkli i zacisnęli kciuki w nadziei, że to właśnie ich kandydat zwyciężył wybory. Już po chwili radość opanowała elektorat Konrada, który zdobył aż 62% głosów. Jego przeciwniczkę Natalię poparło 26% głosujących. Zastanawiacie się, co z pozostałymi 12 procentami? Cóż, zgarnął je w ostatniej chwili „niezależny kandydat, Stefan Batory”, nieformalnie „wystawiony przez uczniów”, którzy nie byli zadowoleni z żadnego z kandydatów. Niestety, musiał się jednak pogodzić z faktem, że były to głosy nieważne .

Gratulujemy Konradowi zwycięstwa i życzymy owocnej pracy w Szkolnym Samorządzie oraz samych sukcesów, a Natalię prosimy, żeby nie zniechęcała się porażką i dalej działała, wprowadzając swoje pomysły w życie mimo wszystko!)

Ala Grudzińska II a

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza