Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Entropia 2015/2016

Czcionka:

 

Debata oksfordzka

 
„Energetyka jądrowa – szansa czy zagrożenie?”

Kwestia energetyki jądrowej wciąż jest żywym tematem dyskusji. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wykorzystywania energii z rozszczepienia ciężkich jąder pierwiastków, podają bardzo racjonalne argumenty. W Słowackim 31 marca odbyła się debata oksfordzka, w której uczniowie z klas humanistycznych oraz biologiczno-chemicznych poruszyli to zagadnienie. Jak zwykle wszyscy byli świetnie przygotowani i w sposób merytoryczny bronili swojego stanowiska, jednak jury zdecydowało, że to propozycja zwyciężyła. Debata miała także rozstrzygnąć, kto będzie reprezentował naszą szkołę w Akademii im. Jana Długosza i podejmie wyzwanie zmierzenia ze studentami. Tym razem są to: Małgorzata Mróz, Oskar Wypchło, Mateusz Garncarz, Piotr Wołoch (kl. IIa) oraz rezerwowo Tomasz Rojszczyk (kl. Ia). Gratulujemy! 

Dominik Puchała kl. IIa

Debata oksfordzka: GMO

Słuszność stosowania genetycznie modyfikowanych organizmów od lat stanowi kwestię sporną. Metoda ta ma niemal tyle samo zwolenników, dbających o produktywność upraw rolnych, jak i przeciwników, martwiących się ich wpływem na zdrowie człowieka i środowisko. Temat ten nie pozostał obojętny także uczniom naszej szkoły – dnia 9 lutego odbyła się debata oksfordzka, w której mieli oni okazję podzielić się poglądami w tej kwestii. Debaty zorganizowana została w 9. rocznica istnienia koła politologicznego Entropia i była inauguracją Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich. W dyskusji po raz pierwszy wzięli udział uczniowie z klas biologiczno-chemicznych: Karolina Chrząstek, Karolina Salomońska, Katarzyna Piekielska (II e), Patryk Biedroń i Jan Biela (I e), a także weterani z klasy humanistycznej: Małgorzata Mróz, Oskar Wypchło oraz Wiktor Pohorecki (II a). Do poruszanych przez uczestników problemów należały kwestia zdrowia człowieka, finansowa, a także wpływu na środowisko naturalne. Wynik debaty nie był oczywisty, gdyż zdecydowana większość widzów była przeciwna stosowaniu produktów genetycznie modyfikowanych. Mimo to, grupie popierającej to rozwiązanie udało się przekonać kilka osób do swojego stanowiska.

Możemy zauważyć, że nasze szkolne debaty poruszają ważne problemy społeczne, na temat których chętnie wypowiadają się uczniowie klas o różnych profilach. Zachęcamy więc wszystkich do brania udziału w nich i podzielenia się z rówieśnikami swoimi poglądami.

Mateusz Rygał, kl. II a

SZKOLNY KLUB DEBAT OKSFORDZKICH W I LO

Debaty oksfordzkie organizowane są w Naszej szkole od kilku lat a od tego roku szkolnego bierzemy udział w turniejach debat. Postanowiliśmy je sformalizować tworząc Szkolny Klub Debat Oksfordzkich w ramach koła politologicznego Entropia. Klub jest otwarty dla uczniów wszystkich klas. Działalność klubu inaugurujemy we wtorek 9 lutego 2016 r. (9. rocznica istnienia Entropii). Na sali widowiskowej o g.13.00 odbędzie się debata nt. GMO  czyli żywności genetycznie modyfikowanej (we współpracy z klasami biologiczno-chemicznymi). Prowadzenie debaty metoda oksfordzką rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania, konieczność dostosowania się do reguł i ograniczony czas na wypowiedź zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi. W przypadku, gdy uczestnicy są dobrymi mówcami, debata oksfordzka może mieć widowiskowy charakter. 

Planujemy kolejne debaty nt. prawa do posiadania broni oraz energetyki jądrowej. Jesteśmy otwarci na pomysły wszystkich uczniów. Spotykamy się we wtorki i czwartki na dużej przerwie. Osoby zainteresowane proszę także o kontakt na adres: malgorzata.kaimILO@wp.pl


I Wojewódzkim Konkursie na Prezentację Multimedialną „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w I Wojewódzkim Konkursie na Prezentację Multimedialną „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej oraz upamiętnienie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 8 lutego 2016 r. na adres: Biuro Poselskie Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej, Al. NMP 24/11, 42-200 Częstochowa, tel./fax (34) 313 31 40.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne), zostaną nagrodzeni wyjazdami studyjnymi do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, a finaliści otrzymają nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora: www.jadwigawisniewska.pl

„MŁODZI GŁOSUJĄ”- debata „jedynek” z „przymrużeniem oka”

22 października 2015 r. uczniowie działający w Kole politologicznym Entropia zorganizowali kolejną debatę, łącząc merytoryczność z poczuciem humoru. Uczniowie wcielili się w rolę polityków i dziennikarzy. Tym razem przedstawiono publiczności program na kształt telewizyjnego, który zatytułowany został: „Dywagacje na kolację”. Debacie przewodniczyli: Tomasz Lis ( w tej roli Bartek Paczyński), Kamil Durczoka (Dominik Puchała) i Piotr Kraśko (Tomasz Rojszczyk), którzy pytali kandydatów na stanowisko premiera o gospodarkę, politykę zagraniczną, system edukacji, związek Kościoła z państwem oraz wizję Polski po objęciu przez nich rządów. W trakcie debaty kandydaci przedstawiali swoją wizję Polski - tej prawicowej, lewicowej i centrowej. W debacie silnie zaznaczył się także front antysystemowców, których celem jest „odbicie Polski”. Mimo reprezentowania różnych partii politycznych, dawna bliska relacja Adriana Zandenberga (Piotr Orłowski) i Barbary Nowackiej (Kamil Sobański) była widocznie odczuwalna. Koalicja rządząca, którą reprezentowała premier Ewa Kopacz (Małgorzata Mróz) i Janusz Piechociński (Przemek Zachariasz), którzy próbowali wmówić zgromadzonym, że żyją w „złotych czasach”, została przyćmiona przez Zbigniewa Stonogę (Piotr Wołoch) - polityka nie przebierającego w słowach. W związku z ostrymi wypowiedziami Janusza Korwina Mikke (Wiktor Motłoch) i Pawła Kukiza (Oskar Wypchło), nawet kandydatka Prawa i Sprawiedliwości - Beata Szydło (Aleksandra Cierniak) nie mogła czuć się bezpiecznie, mimo wielu obietnic naprawy Polski. W programie pojawił się również  Ryszard Petru (Grzegorz Grabowski), nie ukrywający swych sympatii do bankierów. Całą dyskusję dopełniał domagający się broni atomowej dla wojska polskiego oraz intronizacji Chrystusa Króla - Grzegorz Braun (Mateusz Garncarz). Nie obyło się bez trudnych pytań o karę za sprzedawanie drożdżówek w szkole i sposobów naprawy służby zdrowia (według Janusza Piechocińskiego rozwiązaniem są zdrowe polskie jabłka). Pytania z Sali również zadawała aktywnie dyrektor Małgorzata Kaim i dyrektor Ewelina Rygał.

 

Mateusz Garncarz II a

Debata oksfordzka Temat: Zasadność istnienia Senatu w Polsce?

16 października 2015 r. po raz kolejny miłośnicy debat oksfordzkich mogli wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym przez Koło politologiczne Etropia, podczas którego toczyła się dyskusja o zasadności istnienia Senatu.
Czy Senat pomaga w stanowieniu prawa, czy tylko opóźnia proces legislacyjny? Czy należy zastąpić senat Radą ekspertów przy prezydencie (zwiększając władze prezydenta o władzę senatu)? Zasadność immunitetu senatorskiego. Czy spełnia swoją funkcję?
Próbę podjęcia odpowiedzi na zadane powyżej pytania podjęli – uczniowie z grupy Propozycji: Mateusz Garncarz, Marcin Basiński, Julia Kuraś, Przemysław Zachariasz oraz Opozycja: Kamil Sobański, Piotr Orłowski, Oskar Wypchło i Tomasz Rojszczyk.
Rolę Sekretarza spotkania przyjął Piotr Wołoch, natomiast Marszałkiem był Bartosz Paczyński.
Rezultatem debaty była wygrana Opozycji, czyli zniesienie funkcji Senatu.

 

Debata oxfordzka Temat: Uchodźcy w UE. Szansa czy zagrożenie?

Temat uchodźców, tak często poruszany ostatnio przez media, intryguje także członków koła politologicznego Entropia i wielu innych uczniów I LO. 15 września dwie 5-osobowe drużyny publicznie poruszały następujące zagadnienia:


1. Z jakich powodów uchodźcy przybywają do Europy -ratowanie życia czy korzyści ekonomiczne?
2. Czy wyznanie powinno mieć znaczenie podczas pomocy uchodźcom?
3. Czy uchodźcy są zagrożeniem dla obywateli krajów Europy?

po stronie propozycji zasiedli:
1. Małgorzata Mróz
2. Dominik Puchała
3. Maciej Kulisz
4. Weronika Maciejczyk
5. Mateusz Rygał

a po stronie opozycji :
1. Kamil Sobański
2. Oskar Wypchło
3. Wiktor Motłoch
4. Piotr Wołoch
5. Julia Kuraś

sekretarzem była  Aleksandra Cierniak a marszałkiem: Grzegorz Grabowski

Debata rozpoczęła się od głosowania wśród publiczności. Większość zgromadzonych Słowaków była przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Na koniec debaty okazało się, że opinie uczniów uległy nieznacznej zmianie. Dzięki temu opozycja odniosła zwycięstwo. Chodziło głownie (jak w każdej z naszych debat) o ćwiczenie sztuki polemiki, umiejętność prezentacji poglądów i ciekawe dla publiczności wydarzenie. I tym razem Entropii to się udało. Warto zauważyć , że w debacie brało udział wielu „pierwszaków” z kl. I A (brawo za odwagę) i weterani debat z kl II A. Należy zauważyć brawurową rolę G. Grabowskiego marszałka debaty oraz A.Cierniak , która dzielnie pomagała mu w utrzymaniu porządku na sali.

Natalia cierpiał, Patrycja Kulak

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza