Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

SKKT 2015/2016

Czcionka:

Kalendarz imprez „WAKACJE 2016 z PTTK” znajduje się TUTAJ

 


OGŁOSZENIE

SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO TURYSTYCZNE działające przy I LO informuje, że 4czerwca 2016 roku (sobota) odbędzie się jednodniowa wycieczka w Beskidy. Zapraszamy wszystkich chętnych !!!

Trasa przejścia -  Bielsko Biała (wyciąg) – Szyndzielnia – Błotny – Jez. Wielka Łąka- Wapienica

Zbiórka o godz. 7.20, ul. Focha (parking przy Markecie Simply).

Planowany powrót o godz. 20.00, ul. Focha (parking przy Markecie Simply).

Cena wyjściowa  (dla chętnych uczniów) -  57 zł                                                        

Cena  dla członków koła  - 30,00 zł.

Cena dla uczniów wstępujących do koła – 30.00 zł.

Uczniowie, którzy chcą wstąpić do SKKT- PTTK proszeni są o dostarczenie swojego zdjęcia legitymacyjnego, wypełnienie deklaracji przytąpienia do PTTK, opłacenie  składki  rocznej uprawniającej do zniżek w wysokości 20.00 zł oraz opłaty za legitymację – 6 zł.

Zapisy u opiekuna koła prof. Urszuli Pijet do 1.06.2016 (środa).

Info prof. Urszula Pijet


Biskupia Kopa zdobyta!

14 maja 2016 r. sympatycy SKKT odwiedzili Sudety. Jako doświadczeni podróżnicy wyruszyliśmy szlakiem czerwonym z Pokrzywnej, by przez Przełęcz pod Zamkową Górą, następnie przez Przełęcz pod Kopą, dotrzeć na najwyższe wzniesienie zdobyte przez nas tego dnia - Biskupią Kopę. Ze szczytu schodziliśmy szlakiem żółtym, który prowadził przez Rozdroże pod Piekiełkiem. Finalnie dotarliśmy do Jarnołtówka, skąd zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wracaliśmy do domu. Pogoda nam dopisała, a widoki były przepiękne.

Kinga Stolczyk kl. IIc


Ogłoszenie!

SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO TURYSTYCZNE działające przy I  LO informuje, że   14 maja 2016 roku (sobota) odbędzie się  jednodniowa  wycieczka w Góry Opawskie. Zapraszamy wszystkich chętnych !!!

Trasa przejścia -  Pokrzywna – Przeł. Srebrna – Przeł. Pod Kopą – Biskupia Kopa – Jarnołtówek

Zbiórka 7.20 ul. Focha  parking przy  Simply

Planowany powrót 20.00 ul. Focha parking przy  Simply

Cena wyjściowa  ( dla chętnych uczniów ) -  46 zł                      

Cena  dla członków koła  - 25,00 zł.

Cena dla uczniów wstępujących do koła – 25.00 zł.

Uczniowie, którzy chcą wstąpić do SKKT- PTTK proszeni są o dostarczenie swojego zdjęcia legitymacyjnego,

wypełnienie deklaracji przystąpienia do PTTK ,

opłacenie  składki  rocznej uprawniającej do zniżek w wysokości 20.00 zł oraz opłaty za legitymację – 6 zł.

Zapisy u opiekuna koła prof. Urszuli Pijet do 29.04.2016 (piątek)


Relacja z XLV Marszu na Orientację im. Barbary Rychlik

W sobotę 7 maja nasi uczniowie  wzięli udział w marszach na orientację. Impreza odbyła się  w lasach „Krogulec” w okolicach Złotego Potoku.

Katarzyna Piekielska z klasy II e i Wiktor Pohorecki z klasy II a wyposażeni w mapy, kompasy i dobry humor przemierzali las w poszukiwaniu punktów kontrolnych.

Marsz na orientację - czym jest, każdy może się domyślić. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak dokładnie wygląda taka impreza, obserwowana oczami uczestnika. Z pozoru zadanie wydaje się być proste - trzeba chodzić po lesie i szukać zawieszonych na drzewach karteczek. Wystarczy tylko dodać do tego tykający zegar i dziesiątki punktów, których nie ma na mapie, a których jedynym zadaniem jest wprowadzenie w błąd i zirytowanie uczestników i otrzymamy mniej-więcej wierny obraz, widziany z perspektywy nie biorącego udziału w marszu obserwatora.

A jak wyglądało to z naszej strony? Kiedy wyruszaliśmy z parkingu na Focha, zupełnie nieświadomi tego, co nas czeka, bezchmurna, słoneczna majowa pogoda wprawiała nas w całkiem dobry nastrój. Dotarliśmy do bazy, która znajdowała się na parkingu przy Źródłach Zygmunta, a później autobusem marki Renault (to jest bardzo ważna informacja) zostaliśmy przetransportowani na start biegu.

I tutaj zaczął się problem - startowaliśmy jako pierwsi. Start kolejnych zespołów odbywał się co dziesięć minut. Odebraliśmy mapę na linii startu i szybko ruszyliśmy w drogę. Niestety, mimo początkowego sukcesu w odnalezieniu pierwszego punktu, ciąg dalszy okazał się pasmem udręk. Oczywiście danie nam mapy - w rozumieniu klasycznym - nie wchodziło w grę. To co dostaliśmy składało się z kilku kół, wyciętych z mapy, rozrzuconych w złej kolejności na kartce i gdyby tego było mało, poobracanych w różne strony (dla zainteresowanych mapka do wglądu u prof. Urszuli Pijet).

Na szczęście udało nam się, choć z nie najlepszym czasem, dotrzeć do mety pierwszego etapu, gdzie odebraliśmy mapę i kartę do etapu drugiego... i odetchnęliśmy głęboko. Tym razem mapa była cała, a odnalezienie punktów nie sprawiło większej trudności. Bez trudu wróciliśmy z powrotem do bazy, gdzie czekał na nas etap trzeci. Tym razem, zadanie okazało się błahostką. Nie dostaliśmy co prawda mapy, a jedynie wytyczne, gdzie szukać punktów, jednak dla osób, które znały ten teren jak własną kieszeń, nie stanowiło to przeszkody. Niestety, straty, które ponieśliśmy w pierwszym etapie przekreśliły nasze nadzieje, klasyfikując nas na piątym miejscu.

Wiktor Pohorecki, II a

KONKURS!

Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie SKKT PTTK przy Gimnazjum nr 9 w Częstochowie zaprasza w dniu 24 maja 2016 na XVI  Powiatowy Medialny Konkurs Krajoznawczy „Region Częstochowski – moja mała ojczyzna” o GRAND PRIX Prezydenta Miasta Częstochowy i GRAND PRIX Starosty Częstochowskiego „SELFIE  z  ...”

Zasady uczestnictwa:

W konkursie może uczestniczyć młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych indywidualnie lub w zespołach 2 osobowych. Prace wraz z załącznikami należy dostarczyć do dnia  13 maja 2016 r. (piątek) godz. 18.00.  do siedziby Od­działu Regionalnego PTTK – Al. MNP 39/41 (poniedziałek - piątek 13.00 – 18.00).

  Tematyka prac:

W bieżącym roku zachęcamy do tworzenia prac: SELFIE  z (CZĘSTOCHOWĄ lub z inną miejscowością w regionie częstochowskim) 

Prace powinny zawierać spójny zbiór selfie na tle wybranych obiektów godnych zobaczenia oraz tekst (lub nagranie) autora, zachęcający oglądających pracę do zobaczenia przedstawionych miejsc – naszych małych ojczyzn.

Prace mogą przedstawiać obiekty /niekoniecznie zabytkowe/ związane z historią regionu, pobytem i działalnością naszych przodków lub innych sławnych osób, miejsca występowania unikatowej flory i fauny lub interesujących pod względem budowy geologicznej. Praca powinna stanowić rodzaj zaproszenia do zobaczenia tych miejsc, służyć pogłębieniu wiedzy oraz rozwijać uczucia patriotyczne wśród młodego pokolenia. 

Wymagania szczegółowe:

· dopuszczalne formaty prac: strony WWW wykonane w standardzie HTML, prezentacje multimedialne (ppt lub pps), animacje (np. aplikacje typu Flash), filmy w wersji cyfrowej. Nośniki oraz zgłoszone prace stają się własnością organizatorów.

· prace muszą być w całości (bez przekierowań do internetu) zapisane na nośniku przekazanym organizatorom konkursu. 

· prace powinny zawierać odsyłacze (np. w spisie treści lub w mapach), umożliwiające przeskok w wybrane miejsce  - tak, aby prace nie były jedynie komputerowymi albumami oglądanymi strona po stronie.

· w pracy należy zamieścić spis wykorzystywanych przy jej tworzeniu materiałów źródło­wych, wszelkie cytaty muszą zawierać informację o pochodzeniu lub autorze,

· wszystkie zdjęcia i nagrania muszą być wykonane samodzielnie, można jedynie dodać archiwalne zdjęcia obiektów (z podaniem źródła lub autora), w celu porównania z ich obecnym wyglądem.

  do pracy należy dołączyć:

1. oświadczenie czy wy­korzystywano publikacje innych autorów /teksty i zdjęcia, materiały ze stron www/,

2.adres e-mail autora pracy (lub opiekuna),

3.zgodę na opublikowanie pracy konkursowej w interne­cie,

  organizatorzy zastrzegają sobie prawo do:

· wprowadzenia poprawek przy ewentualnej publikacji zgłoszonych prac,

· nieoceniania prac całkowicie lub częściowo niemożliwych do obejrzenia.

Ogłoszenie wyników - podsumowanie konkursu nastąpi w dniu 24 maja 2016 r. (wtorek) o godz. 1400  w  Gimnazjum nr 9 przy ul. Sobieskiego 15.

WIECEJ INFORMACJI: TUTAJ


Zaproszenie!

SKKT-PTTK  przy I LO informuje, że 24 października 2015 roku odbędzie się  ostatnia w tym roku kalendarzowym jednodniowa  wycieczka w Beskidy. Zapraszamy wszystkich , którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas!

Trasa przejścia -  Ustroń Zdrój - Równica - Orłowa – Ustroń Polana

Cena wyjściowa  ( dla chętnych uczniów ) 45zł

Cena  dla członków koła 25 zł.

Zbiórka 7.20 ul. Focha  parking przy  Simply

Planowany powrót 20.00 ul. Focha parking przy  Simply

Zapisy u opiekuna koła prof. Urszuli Pijet do 16.10.2015 ( piątek )

 


Sezon SKKT rozpoczęty!

W sobotę 26 września 2015 roku PTTK ponownie zawitało w Beskidach. Od samego rana pogoda nam nie sprzyjała, mimo to pełni werwy i zapału wyruszyliśmy do Szczyrku, by następnie wyciągiem wjechać na Skrzyczne. Jako wytrawni wędrowcy wiemy, że aura w górach bywa zmienna i tak też było tym razem, dlatego też zmuszeni byliśmy skrócić trasę. Ostatecznie dotarliśmy na Malinowską Skałę, a następnie na Przełęcz Salmpoloską. Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do Częstochowy. Z niecierpliwością oczekujemy następnej wyprawy, tym razem na Równicę, która zaplanowana jest 24 października! Wszystkich chętnych zapraszamy!

Kinga Stolczyk II c

Marsz na orientację

Marsz na orientację

SKKT w Górach Opawskich - 14.05.16r.

SKKT w Górach Opawskich - 14.05.16r.

26.09.15 r. (Szczyrk - Przełęcz Salmopolska)

26.09.15 r. (Szczyrk - Przełęcz Salmopolska)

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza