Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Podsumowanie roku 2011

Czcionka:

UNICEF podsumował 2011 rok i apeluje o wsparcie – raport „The Humanitarian Action for Children 2012”

 

W ubiegłym roku UNICEF zapewnił pomoc dla 36 mln dzieci na całym świecie. Dzięki wsparciu Polaków zebrano ponad 2 mln PLN na rzecz potrzebujących dzieci w Rogu Afryki. UNICEF apeluje do swoich darczyńców o 1,28 mld USD niezbędnych, aby zapewnić w 2012 roku pomoc dzieciom w ponad 25 krajach na całym świecie.

Na liście potrzebujących są kraje, które od dawna cierpią z powodu kryzysów humanitarnych, jak również kraje przeżywające swoją tragedię w „ciszy” i bez uwagi całego świata. 
Na ratowanie dzieci w Somalii i innych krajach w Rogu Afryki UNICEF przekaże niemal jedną trzecią całej kwoty na pomoc humanitarną w 2012 roku.

Podczas gdy uwaga całego świata zwrócona jest na potrzebujących w Rogu Afryki, nie wolno nam zapominać o pozostałych ofiarach kryzysu w innych częściach świata, które „po cichu” walczą ze swoimi trudnościami – powiedziała Rima Salah, pełniąca obowiązki Dyrektora Wykonawczego UNICEF, podczas ogłoszenia wyników raportu UNICEF „The Humanitarian Action for Children 2012”.

Nowy raport UNICEF opisuje codzienność oraz problemy dzieci i ich matek, które żyją 
na terenach objętych kryzysem humanitarnym. Podkreśla znaczenie wsparcia finansowego, pozwalającego reagować natychmiast i zapewnić pomoc najbardziej potrzebującym. 

The Humanitarian Action for Children 2012” zwraca też uwagę  na skalę operacji humanitarnej w Rogu Afryki, gdzie UNICEF prowadzi działania na najwyższym poziomie reagowania kryzysowego. Ich celem jest uratowanie życia setek tysięcy dzieci i ich matek 
w tym regionie, będących na granicy przetrwania. UNICEF Polska nadal prowadzi zbiórkę 
na rzecz ofiar suszy w Rogu Afryki. Pomoc kierować można na specjalne konto akcji 
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 lub przekazywać za pomocą darowizn online poprzez stronę internetową www.unicef.pl.

UNICEF podkreśla w raporcie m.in. potrzeby dzieci i ich rodzin wysiedlonych w wyniku aktów  przemocy i agresji, do których doszło podczas wyborów prezydenckich na Wybrzeżu Kości Słoniowej w 2010 roku i podczas ogłoszenia niepodległości przez Republikę Południowego Sudanu, sytuację 5 mln ludzi dotkniętych przez powódź w Pakistanie oraz działania podjęte 
na rzecz odbudowy Haiti dwa lata po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten najbiedniejszy na zachodniej półkuli kraj. Raport opisuje także zmiany zachodzące na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. 

W kontekście długoterminowych działań pomocowych UNICEF, „The Humanitarian Action for Children 2012” zwraca uwagę, że na całym świecie miliony dzieci żyją w warunkach kryzysu humanitarnego, który utrzymuje się od wielu lat. Chociaż niektóre z nich przyciągają znaczącą uwagę mediów i polityków, to inne z kolei nigdy nie pojawiają się w międzynarodowej świadomości. Wiele z nich przeżywa swój dramat w ciszy, z dala od opinii publicznej, 
w narażeniu na szybkie zapomnienie. 

Raport podkreśla znaczenie gotowości i szybkiej reakcji na potrzeby ofiar kryzysu humanitarnego jako kluczowe w redukcji liczby przypadków śmiertelnych i obrażeń odniesionych w sytuacjach klęsk humanitarnych. Jak wynika z raportu, konflikty na Wschodzie 
i na północnym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga w dalszym ciągu mają ogromny wpływ na miliony ludzi.

Ponad 1,5 mln osób, z których połowa to dzieci, zostało wysiedlonych w wyniku aktów przemocy dokonanych na tle etnicznym. Miliony dzieci na obszarach dotkniętych konfliktami zostały pozbawione dostępu do szkół i edukacji. Bezpośrednim zagrożeniem dla nich były również wybuchy epidemii odry oraz cholery, a także przypadki ataków przemocy na tle seksualnym, do których dochodziło w niektórych prowincjach. 

UNICEF wspólnie ze swoimi partnerami nadal wspiera ofiary trzęsienia ziemi na Haiti z 2010 roku. W 2011 roku 2,5 tys. dzieci, które zostały rozdzielone z bliskimi, połączyło się ponownie ze swoimi rodzinami. UNICEF zorganizował również 193 tymczasowe szkoły dla blisko 86 tys. dzieci. 

Osiągnęliśmy wiele pozytywnych wyników naszych działań przeprowadzonych w odpowiedzi na kryzysy humanitarne w 2011 roku. Miliony dzieci i ich rodziny potrzebują natychmiastowego 
i długotrwałego wsparcia przez cały 2012 rok. UNICEF musi zdobyć środki, żeby wypełnić swoje zobowiązania wobec dzieci. To one są naszą przyszłością. Niestety, także właśnie dzieci są najbardziej narażone na cierpienie i to właśnie one potrzebują hojnego i stałego wsparcia darczyńców  – powiedziała Rima Salah.

Pełna treść raportu „The Humanitarian Action for Children 2012”  dostępna jest tutaj

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza