Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Mobility in Częstochowa - November 2019

Czcionka:

Erasmus +   2019-2021

Rivers in Our Cities
 
    24 listopada tego roku do naszej szkoły przyjechali zagraniczni uczestnicy programu Erasmus + „Rivers in Our Cities”. Jak sama nazwa wskazuje, projekt dotyczy znaczenia rzek: w Saragossie (Hiszpania), Lemgo (Niemcy), Agen (Francja), Ramnicu Valcea (Rumunii) i Częstochowie.
    Pierwszego dnia po przyjeździe odbywały się zajęcia w naszej szkole, podczas których uczniowie przedstawiali wcześniej przygotowane prezentacje na temat ich szkół, miast, państw oraz flory i fauny okolic rzek w rodzinnych miastach. Mieliśmy również okazję usłyszeć wiele ciekawostek na temat rzeki Warty.
    We wtorek odwiedziliśmy Mirowski Przełom Warty a także przyszły Rezerwat Gąszczyk. Dzięki pani przewodnik, która oprowadzała naszą grupę po  tym miejscu wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat naszej rzeki i otaczającej nas przyrody. Podziwialiśmy piękno Warty jesienią oraz spacerowaliśmy po tamtejszym lesie. Po powrocie do szkoły w międzynarodowych grupach badaliśmy zebraną tam wodę. Było to nie lada wyzwanie, gdyż każdy mówił w innym języku, lecz koniec końców wszystkim udało się porozumieć i wspólnie przeprowadzić eksperyment – badanie stanu wody Warty na podstawie pobranych w trakcie wycieczki próbek.
    Następnego dnia podzieleni na dwie grupy pojechaliśmy do Oczyszczalni Ścieków Warta, gdzie zapoznaliśmy się z procesem oczyszczania ścieków. Po południu zaś miały miejsce wykłady na Politechnice Częstochowskiej na temat znaczenia Warty dla naszego miasta, prowadzone przez wykładowców tej instytucji – panią dr Ninę Sołkiewicz-Kos oraz mgr inż. arch. Henryka Katowicz-Kowalewskiego.
    W czwartek  rano pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa, gdzie podczas spaceru wzdłuż brzegu Wisły z przewodnikiem mieliśmy okazję wysłuchać wielu interesujących historii o rzece i mieście oraz doskonalić nasz angielski. Czas po spacerze wszyscy wykorzystaliśmy na zwiedzanie krakowskiego rynku i urokliwych uliczek starego miasta. Tego samego dnia wieczorem odbyła się uroczysta kolacja połączona z dyskoteką. Przy wspólnej zabawie mieliśmy okazję lepiej się poznać i nawiązać bliższe relacje.
    Kolejnego dnia odbywały się zajęcia w szkole, podczas których, ponownie połączeni w międzynarodowe grupy pracowaliśmy na platformie eTwinning i posumowaliśmy pracę projektową podczas mobilności w Częstochowie. Po ich skończeniu uczestnicy mieli czas wolny, który wykorzystali na ostatni spacer po Częstochowie.
    W sobotę nasi zagraniczni koledzy niestety nas opuścili. Polało się wiele łez smutku, lecz wszyscy byli szczęśliwi, że już w lutym spotkamy się ponownie w Lemgo w Niemczech.


Ewa Polaczkiewicz Ic

Mobility in Częstochowa - November 2019

Utworzono dnia 30.12.2019, 07:31

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza