Przejdź do głównej treści
Rozmiar czcionek: A A+ A++

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Oficjalna strona I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Rok 2013

Czcionka:

 

Alles klar! – wymiana z Forchheim 2013

 

14 czerwca 2013r. grupa uczniów I LO pod opieką pp. prof. Bożeny Dziąbor oraz Małgorzaty Szczeszek wyruszyła do bawarskiego miasteczka Forchcheim.

 

Wyprawa była drugim i niestety ostatnim etapem tegorocznej wymiany z niemiecką młodzieżą – w kwietniu to my gościliśmy w naszych domach zagranicznych przyjaciół. Również i tym razem byliśmy straszcie ciekawi, co wydarzy się wkrótce. Choć wiedzieliśmy już, kim są nasi partnerzy (i oczywiście niezwykle cieszyliśmy się na ponowne spotkanie), to nie mieliśmy pojęcia, jak wyglądają ich domy, rodziny i codzienne życie.

Pierwszego dnia mieliśmy sporo wolnego czasu, który mogliśmy spędzić z naszymi niemieckimi rodzinami. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Levi-Strauss, w którym poznaliśmy historię powstania kultowych dżinsów. Następnie doświadczyliśmy niesamowitej przygody – pływaliśmy kajakami. Teoretycznie powinniśmy wtedy podziwiać malownicze widoki; w praktyce jednak chlapaliśmy się wzajemnie wodą i piszczeliśmy, kiedy w „niebezpiecznie szybkim” tempie zbliżaliśmy się w stronę przybrzeżnych drzew czy wysokich traw.

Oprócz uroczego Forchheim zobaczyliśmy dwa równie piękne miasta – Norymbergę oraz Bamberg. Odwiedziliśmy takie miejsca jak Muzeum Zabawek i Centrum Hitlerowskie oraz odbyliśmy rejs statkiem. Mieliśmy również możliwość, by dokładnie poznać szkołę naszych partnerów. Oglądaliśmy nowoczesne wyposażenie sal lekcyjnych, uczestniczyliśmy w zajęciach, jedliśmy obiad w szkolnej stołówce…

Każdy dzień był pełen emocji. Co chwilę poznawaliśmy niezwykle sympatycznych ludzi, z wielką ochotą korzystaliśmy z letnich wyprzedaży, próbowaliśmy lokalnych przysmaków, z radością zagraliśmy w minigolfa… Jednym zdaniem – ten tydzień był szalenie intensywny!

Wszyscy uczestnicy wymiany byli niezmiernie zasmuceni, kiedy żegnaliśmy się na „banhofie” (dworcu). Na szczęście nasze wzruszenie nie trwało zbyt długo, ponieważ doskonale pamiętaliśmy, że niektórzy Niemcy sprawdzili już, ile kosztuje przejazd w obie strony do Polski!!!

 

 

Marta Kąsiel IIa

   

 

 

 

WYMIANA  ZE  SZKOŁĄ  W  FORCHHEIM

WIZYTA  W  POLSCE

kwiecień  2013

 

                W dniach 21.04-27.04.2013r. odbyła się polsko-niemiecka wymiana międzyszkolna. W I LO gościliśmy uczniów z Ehrenbürg Gymnasium w Forchheim. Powitaliśmy ich krótkim występem artystycznym. Nowe aranżacje znanych niemieckich piosenek szczególnie przypadły do gustu naszym przyjaciołom. Spacer korytarzami Słowackiego wzbudził wiele pozytywnych emocji. Rozmowa na temat różnic systemów nauczania i zasad panujących w szkole zachęciła do zadawania licznych pytań, zarówno grupę niemiecką, jak i polską. Goście byli miło zaskoczeni atmosferą panującą w szkole.

                Niewątpliwie największą szansą na integrację była trzydniowa wycieczka do Krakowa. Zwiedziliśmy wiele uroczych miejsc, nasi koledzy byli pod wrażeniem architektury miasta. Największą uwagę przyciągnął Uniwersytet Jagielloński, jak również krakowski rynek. Czas spędzony razem, a przy tym magiczny klimat miasta sprawiły, iż poczuliśmy, jakbyśmy znali się od lat. Niechętnie opuszczaliśmy Kraków, jednak pełni wrażeń pocieszaliśmy się, że to jeszcze nie koniec tej wspaniałej przygody.

                Następnego dnia udaliśmy się do Olsztyna, aby spędzić razem ostatni wieczór. Zorganizowanie ogniska przez nasze opiekunki, panią Dziąbor i panią Szczeszek, okazało się idealnym pomysłem. Wszyscy świetnie się bawili. Zadania, konkursy i wręczanie nagród urozmaiciły pobyt w malowniczej miejscowości.

                W końcu nadszedł czas rozstania. Był to trudny moment dla wszystkich uczestników wymiany. Nie obeszło się bez łez. Nikt by się nie spodziewał, że zaledwie w tydzień można nawiązać ze sobą tak świetny kontakt.

Wymiana międzyszkolna daje ogromne możliwości, uczymy się języka, poznajemy kulturę i historię innych narodów, a co najważniejsze, poznajemy fantastycznych ludzi, z którymi zawarte znajomości często przeradzają się w prawdziwe przyjaźnie.


                                                                                                                                             Sandra Lewandowska, kl Ie                                                                                                                                                                   

                                                                                          

E-dziennik

Ranking WaszaEdukacja.pl

Ranking olimpijski COPTIOSH

Tutoring - nowa filozofia kształcenia

Myślenie krytyczne

115-lecie szkoły

Projekt

ERASMUS +

Job shadowing

Partnerstwo

Skrzynka na sygnały

Kartka z kalendarza

Sto lat dla Niepodległej – kartka z kalendarza